LiPol

Lithium-polymerový akumulátor (LiPol, LiPo) je nový typ elektrického akumulátoru nejen hojně používaný v RC modelech, ale i téměř ve všech osobních elektronických zařízeních (např. mobilní telefony, fotoaparáty, notebooky, ...). Jsou vyvinuty z Lithium-iontových akumulátorů (LiIon) a tak zlepšují jejich vlastnosti (nízká hmotnost, relativně vysoká kapacita, minimální samovybíjení a velká výkonnost). Výroba akumulátorů je technologicky i energeticky náročná.

Plně nabitý článek má až 4,23 V a pokud napětí klesne pod 2,7 V může být akumulátor nenávratně zničen. Na rozdíl od Lipol akumulátorů určených pro pohon RC modelů, jsou akumulátory pro osobní elektronická zařízení většinou vnitřně chráněny elektronickým obvodem proti přebití, přílišnému vybití a přehřátí. Kapacita článku je daná jeho objemem, běžně se pohybují od 100mAh do 6000mAh.

Vybíjecí proud baterie je dán její konstrukcí a kapacitou, běžné baterie jsou schopny dodávat přibližně 0,5 - 1C (C = kapacita) článku. Speciálně konstruované baterie, například pro RC modely, jsou schopny dodávat i 50-100C, to při kapacitě 5Ah dělá proud až 250A (krátkodobě až 500A) bez poškození článku.

Pro nabíjení se používají speciálně pro tento účel vyvinuté nabíječe. Je striktně nutné se seznámit se zásadami používání a hlavně nabíjení LiPol akumulátorů.

V RC modelech se používají nejčastěji akumulátory spojené do sady. s vyvedenými silovými vodiči a balančním konektorem. Nejčastěji se vyskytují 2, 3 a 4-články. Nejobblíbenější a nejčastěji používaný akumulátor v letadlech je 3-článek s kapacitou 2200mAh. V RC autech je to 2-článek s kapacitou 4000mAh.

Výhodou LiPol akumulátorů je: Velká kapacita na malém rozměru. Bez paměťového efektu. Minimální samovybíjení (cca 5 % za měsíc). Jednoduché a bezproblémové zapojení mnoha článků do série. Vhodné nominální napětí 3,7 V. Dlouhá životnost (až 2000 cyklů, až 3 roky). Není ho nutné zcela vybíjet před nabitím. Přijatelný teplotní rozsah (-10 až 50 °C). Rychlonabíjení (až 4 násobkem kapacity článku). Vysoký vybíjecí proud (špičkově až 50 násobek kapacity článku)

Nevýhodou LiPol akumulátorů je: Možnost vznícení nebo výbuchu (zejména při zkratování – nutná interní ochrana). Kapacita klesá i při nepoužívání akumulátoru. Při poklesu napětí pod 2,7 V může být akumulátor nenávratně zničen. Akumulátor může tzv. "vytuhnout" (i při nízkém samovybíjení, po roce a půl nepoužívání prostě odejde). Časem se zvyšuje tlak uvnitř akumulátoru.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení