Balsa

Balsa je velmi lehké dřevo, které se získává z balsového stromu (Ochroma pyramidale). Díky své nízké hustotě je balsové dřevo oblíbeným materiálem pro stavbu leteckých modelů.

Balsové dřevo je nejlehčí ze všech dřev na světě. Je výrazně pórovité a má mimořádně malou hustotu (0,1–0,2, maximálně 0,4 g/cm³). Barva dřeva je obecně světlá, vyskytují se odstíny bílé, šedé či světle hnědé.

Balsové stromy rostou v přírodě v malých skupinkách daleko od sebe. V Equadoru je známa pod jménem boya. Roste velmi rychle. Za 6 měsíců po vyklíčení má kmen průměr kolem 3 cm a je vysoký asi 30 cm. Kácí se po 6 - 10 letech. To má 18 - 25 m a kmen má průměr 30 - 110 cm. Pokud roste volně, dosahuje průměr kmene až 2 m.

Přírodní výskyt je v deštných pralesech střední a jižní Ameriky. Ostrovy Karibiku (Velké a Malé Antily), střední Amerika (jih Mexika, Honduras, Belize, Guatemala, Salvador, Nikaragua, Kostarika, Panama), státy v povodí Amazonky (Bolívie, Guyana, Ekvádor, Brazílie, Kolumbie, Surinam, Venezuela, Francouzská Guyana).

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení