Balsa

Balsa je velmi lehké dřevo, které se získává z balsového stromu (Ochroma pyramidale). Díky své nízké hustotě je balsové dřevo oblíbeným materiálem pro stavbu leteckých modelů.

Balsové dřevo je nejlehčí ze všech dřev na světě. Je výrazně pórovité a má mimořádně malou hustotu (0,1–0,2, maximálně 0,4 g/cm³). Barva dřeva je obecně světlá, vyskytují se odstíny bílé, šedé či světle hnědé.

Balsové stromy rostou v přírodě v malých skupinkách daleko od sebe. V Equadoru je známa pod jménem boya. Roste velmi rychle. Za 6 měsíců po vyklíčení má kmen průměr kolem 3 cm a je vysoký asi 30 cm. Kácí se po 6 - 10 letech. To má 18 - 25 m a kmen má průměr 30 - 110 cm. Pokud roste volně, dosahuje průměr kmene až 2 m.

Přírodní výskyt je v deštných pralesech střední a jižní Ameriky. Ostrovy Karibiku (Velké a Malé Antily), střední Amerika (jih Mexika, Honduras, Belize, Guatemala, Salvador, Nikaragua, Kostarika, Panama), státy v povodí Amazonky (Bolívie, Guyana, Ekvádor, Brazílie, Kolumbie, Surinam, Venezuela, Francouzská Guyana).